Evropski dan pravde: Preduzimanje narednih koraka ka jačanju nezavisnosti pravosuđa u Srbiji

Povodom Evropskog dana pravde – 25. oktobra, Kancelarija Saveta Evrope u Beogadu i Delegacija Evropske unije u Srbiji upriličili su sastanak sa v.f. predsednikom Vrhovnog kasacionog suda i predsednikom Visokog saveta sudstva Dragomirom Milojevićem i članovima Visokog saveta sudstva iz reda sudija, 23. oktobra 2020. godine u Beogradu.

Na sastanku se razgovarlo o zajedničkim planovima Evropske unije i Saveta Evrope u cilju jačanja nezavisnosti i efikasnosti pravosuđa, u saradnji i koordnaciji sa najvišim predstavnicima srpskih pravosudnih vlasti.

V.f. predsednika Vrhovnog kasacionog suda Dragomir Milojević je istakao da je Izveštaj Evropske unije u delu koji govori o uticajima na pravosuđe vrlo korektan. „Uticaji u sve većoj meri postaju perfidni, uz različite oblike pritiska koji uključuju i pritiske preko društvenih mreža“, rekao je predsednik Milojević i podsetio na problem nedostatka sankcija za narodne poslanike i predstavnike izvršne vlasti koji krše Kodekse ponašanja koje su usvojili Narodna skupština i Vlada Republike Srbije.

Šef Kancelarije Saveta Evrope u Beogradu Tobias Flesenkemper podsetio je da je Srbija na važnom putu ustavnih reformi u cilju jačanja nezavisnosti i nepristrasnosti pravosuđa i naglasio da taj posao treba da se nastavi kao prioriet Narodne Skupštine i Vlade Republike Srbije.

Predstavnica Delegacije EU u Srbiji Leoneta Pajer, izjavila je da vladavina prava jedan od glavnih prioriteta predpristupnih pregovora, s toga depolitizacija pravosuđa i osnaživanje nezavisnosti moraju biti ključni prioriteti. Kao što je navedeno i u najnovijem Izveštaju o napretku, ona je pohvalila sudove za „kontinuirane napore da smanje broj starih predmeta i ujednače sudsku praksu“, ali se takođe osvrnula i na navode da „kašnjenje sa usvajanjem ustavnih amandmana ima za posledicu odlaganje usvajanja izmena relevantnih pravosudnih zakona potrebnih kako bi se unapredile garancije sudske nezavisnosti“.

Na sastanku su razmenjena mišljenja o analizi ograničenja za sprečavanje neprimerenog uticaja na pojedinačne sudije i pravosuđe u celini, koju je predstavio ekspert Saveta Evrope. Analiza iznosi ključne preporuke u cilju osnaživanja unutrašnjih mehanizama u Visokom savetu sudstva za borbu protiv nedozvoljenih uticaja.

Sastanak je održan u okviru projekta „Jačanje nezavisnosti i odgovornosti pravosuđa“, koji je deo programa „Horizontal Facility za Zapadni Balkan i Tursku II“, inicijative za saradnju ko-finansirane od strane Evropske unije i Saveta Evrope, koja ima za cilj podršku partnerima u regionu Zapadnog Balkana da svoje pravne sisteme usklade sa standardima Saveta Evrope i pravnim tekovinama Evropske unije u procesu proširenja.

Evropska unija je pružila podršku vladavini prava, reformi pravosuđa i unutrašnjim poslovima u Srbiji u vrednosti od preko 163 miliona evra, u poslednjih šest godina. Za sektor pravosuđa, EU trenutno finansira tekuću pomoć pravosudnim reformama u iznosu od 13,5 miliona evra.