Rž g 141/2014 razumni rok kao pravni standard

Republika Srbija
VRHOVNI KASACIONI SUD
Rž g 141/2014
05.11.2014. godina
Beograd

Vrhovni kasacioni sud, u veću sastavljenom od sudija: Milomira Nikolića, predsednika veća, Marine Govedarica i Slađane Nakić-Momirović, članova veća, u postupku podnosioca zahteva V.A., iz J., povodom zahteva za zaštitu prava na suđenje u razumnom roku, rešavajući o žalbi podnosioca zahteva izjavljenoj protiv rešenja Višeg suda u Jagodini R4 I 11/14 od 24.09.2014. godine, u sednici veća održanoj dana 05.11.2014. godine, doneo je

R E Š E NJ E

ODBIJA SE kao neosnovana žalba podnosioca zahteva i potvrđuje rešenje Višeg suda u Jagodini R4 I 11/14 od 24.09.2014. godine.

O b r a z l o ž e nj e

Pobijanim rešenjem odbijen je kao neosnovan zahtev podnosioca zahteva za zaštitu prava na suđenje u razumnom roku, kojim je tražio da sud utvrdi povredu prava u predmetu Osnovnog suda u Jagodini I.br.836/13, da mu se isplati naknada od 80.000 dinara i da se objavi sudska odluka.

Protiv prvostepenog rešenja podnosilac zahteva je blagovremeno izjavio žalbu iz svih zakonom propisanih razloga.

Odlučujući o žalbi podnosioca zahteva na osnovu člana 8b stav 3. Zakona o uređenju sudova (''Službeni glasnik RS'' br.116/08 ... 101/13), Vrhovni kasacioni sud je ispitao pobijano rešenje, primenom člana 386. u vezi sa članom 402. Zakona o parničnom postupku (''Službeni glasnik RS'' br.72/11, 49/13-US, 74/13-US i 55/14) u vezi člana 30. stav 2. Zakona o vanparničnom postupku (''Službeni glasnik SRS'' 25/82 ... ''Službeni glasnik RS'' br. 46/95 ... ''Službeni glasnik RS'', br. 55/14) koji se primenjuje na osnovu člana 8v Zakona o uređenju sudova, pa je našao da je žalba neosnovana.

U postupku nije učinjena bitna povreda odredaba parničnog postupka iz člana 374. stav 2. tač. 1, 2, 3, 5, 7. i 9. Zakona o parničnom postupku, na koju Vrhovni kasacioni sud pazi po službenoj dužnosti, a ni bitna povreda iz tačke 12. istog stava, na koju se u žalbi ukazuje, jer prvostepena odluka sadrži jasne i potpune razloge o odlučnim činjenicama, koji nisu protivrečni stanju u spisima i izvedenim dokazima.

Povodom zahteva podnosioca zahteva za zaštitu prava na suđenje u razumnom roku u postupku koji se vodi pred Osnovnim sudom u Jagodini I br.836/13, prvostepeni sud je pravilno postupio kada je osnovanost zahteva cenio s obzirom na složenost činjeničnih i pravnih pitanja izvršnog predmeta, ponašanje izvršnog poverioca odn. podnosioca zahteva, ponašanje nadležnih organa, značaj izvršnog predmeta za podnosioca zahteva, ishod izvršnog postupka i dužinu njegovog trajanja, pa je utvrdio: -da je izvršni postupak pokretnut 14.05.2013. godine, -da je 10.01.2014. godine izvršni poverilac delimično namirio novčano potraživanje u iznosima od 172.900 dinara i 19.200 dinara, -da u postupku nije bilo naročito složenih i spornih pravnih pitanja, - da podnosilac zahtev nije doprineo trajanju postupka, -da je izvršni postupak značajan za podnosioca zahteva -i da je bilo određenih propusta izvršnog suda u postupku sprovođenja rešenja o izvršenju.

Prema članu 32. stav 1. Ustava Republike Srbije svako ima pravo da nezavisan, nepristrasan i zakonom već ustanovljen sud, pravično i u razumnom roku, javno raspravi i odluči o njegovim pravima i obavezama, osnovanosti sumnje koja je bila razlog za pokretanje postupka, kao i o optužbama protiv njega.

Prema članu 8b Zakona o uređenju sudova, ako neposredno viši sud utvrdi da je zahtev podnosioca osnovan, može odrediti primerenu naknadu za povredu prava na suđenje u razumnom roku i odrediti rok u kome će niži sud okončati postupak u kome je učinjena povreda prava na suđenje u razumnom roku.

Odlučujući o zahtevu podnosioca zahteva, prvostepeni sud je pravilno zaključio da nije povređeno pravo podnosioca zahteva na suđenje u razumnom roku u postupku I.br.836/13 koji se vodi pred Osnovnim sudom u Jagodini. Za svoj zaključak prvostepeni sud je dao jasne i potpune razloge kojima se pravilno ukazuje da izvršni postupak ne traje nerazumno dugo, s obzirom da je postupak pokrenut 14.05.2013. godine i da je izvršni poverilac delimično naplatio svoje novčano potraživanje u tom postupku. Dužina trajanja postupka je jedna od činjenica na osnovu koje se odlučuje o zahtevu za zaštitu prava na suđenje u razumnom roku, a prvostepeni sud je tu činjenicu, kao i činjenicu da je podnosilac zahteva delimično naplatio svoje potraživanje, smatrao ključnim za odluku o zahtevu podnosioca zahteva. Pravilna primena pravnog standarda suđenja u razumnom roku podrazumeva utvrđivanje skupa činjenica (složenost predmeta, ponašanje podnosioca zahteva i državnih organa itd.) među kojima odlučujući značaj ima činjenica dužine trajanja sudskog postupka. Kada se utvrdi da sudski postupak traje duži vremenski period, pristupa se utvrđivanju i drugih činjenica koje se tiču složenosti predmeta, ponašanje podnosioca zahteva i državnih organa itd. kako bi se utvrdilo čijom krivicom se nerazumno dugo sudi i da li je podnosiocu zahteva povređeno pravo na suđenje u razumnom roku. U predmetnom slučaju izvršni postupak nije još okončan, ali kako je taj postupak pokrenut 14.05.2013. godine i kako je izvršni poverilac odn. podnosilac zahteva delimično naplatio svoje novčano potraživanje te okolnosti govore u prilog zaključka prvostepenog suda da nije povređeno pravo podnosioca zahteva na suđenje u razumnom roku (uprkos određenim propustima izvršnog suda u postupku sprovođenja rešenja o izvršenju).

Na osnovu izloženog, revizijski sud je odlučio kao u izreci saglasno članu 401. stav 1. tačka 2. u vezi člana 402. Zakona o parničnom postupku.

U žalbi podnosilac zahteva ističe da prvostepeni sud nije vodio računa da je izvršni sud neblagovremeno sproveo rešenja o izvršenju, te da je zbog toga odgovoran za povredu prava podnosioca zahteva na suđenje u razumnom roku, ali, po nalaženju Vrhovnog kasacionog suda ti navodi žalbe su bez značaja, s obzirom da je izvršni postupak pokrenut 14.05.2013. godine, da je podnosilac zahteva uspeo da delimično naplati svoje novčano potraživanje i da izvršni sud preduzima radnje za naplatu preostalog duga, ne može se prihvatiti tvrdnja podnosioca zahteva da je u tom izvršnom postupku povređeno njegovo pravo na suđenje u razumnom roku.

Predsednik veća–sudija

Milomir Nikolić, s.r.