Rž g 1642/2015 ponašanje suda i predlagača

Republika Srbija
VRHOVNI KASACIONI SUD
Rž g 1642/2015
03.02.2016. godina
Beograd

Vrhovni kasacioni sud, u veću sastavljenom od sudija Vesne Popović, predsednika veća, Lidije Đukić i Božidara Vujičića, članova veća, u pravnoj stvari predlagača S.Z. iz K., čiji je punomoćnik R.J., advokat iz B., radi zaštite prava na suđenje u razumnom roku, odlučujući o žalbi predlagača izjavljenoj protiv rešenja Višeg suda u Prokuplju R4 i 77/15 od 13.10.2015. godine, u sednici održanoj 03.02.2016. godine, doneo je

R E Š E NJ E

ODBIJA SE, kao neosnovana, žalba predlagača i POTVRĐUJE rešenje Višeg suda u Prokuplju R4 i 77/15 od 13.10.2015. godine.

O b r a z l o ž e nj e

Rešenjem Višeg suda u Prokuplju R4 i 77/15 od 13.10.2015. godine, stavom prvim izreke utvrđeno je da je predlagaču S.Z. povređeno pravo na suđenje u razumnom roku u postupku pred Osnovnim sudom u Kuršumliji u predmetu I 221/10, raniji broj I 352/07 Opštinskog suda u Kuršumliji. Stavom drugim izreke predlagaču je određena primerena naknada za povredu prava na suđenje u razumnom roku od 30.000,00 dinara, koja će se isplatiti iz budžetskih sredstava Republike Srbije, opredeljenih za rad sudova, u roku od tri meseca od dana podnošenja zahteva predlagača za isplatu. Stavom trećim izreke odbijen je zahtev predlagača preko 30.000,00 dinara do traženih 250.000,00 dinara. Stavom četvrtim izreke obavezana je Republika Srbija da predlagaču na ime troškova postupka plati 6.780,00 dinara koji će se isplatiti iz budžetskih sredstava Republike Srbije, opredeljenih za rad sudova, u roku od tri meseca od dana podnošenja zahteva predlagača za isplatu.

Protiv navedenog rešenja predlagač je izjavila žalbu, zbog pogrešne primene materijalnog prava, osporavajući ga u stavovima trećem i četvrtom izreke.

Odlučujući o žalbi na osnovu člana 8b stav 3. Zakona o uređenju sudova („Službeni glasnik RS“ broj 116/08 i 101/2013), primenom člana 402. u vezi sa članom 386. Zakona o parničnom postupku („Službeni glasnik RS“ broj 72/11 i 55/14) i članom 30. stav 2. Zakona o vanparničnom postupku, na čiju primenu upućuje član 8v Zakona o uređenju sudova, Vrhovni kasacioni sud je našao da žalba predlagača nije osnovana.

U postupku donošenja ožalbenog rešenja nije učinjena bitna povreda odredaba parničnog postupka iz člana 374. stav 2. tačka 1, 2, 3, 5, 7. i 9. ZPP, na koje se u postupku po žalbi pazi po službenoj dužnosti.

Prema utvrđenom činjeničnom stanju, predlagač S.Z. je u svojstvu izvršnog poverioca podnela predlog za izvršenje Opštinskom sudu u Kuršumliji 30.07.2007. godine protiv izvršnog dužnika Z.z.s.r. Ž. iz K., radi prinudne naplate novčanog potraživanja iz radnog odnosa na osnovu izvršne isprave - presude Opštinskog suda u Kuršumliji P1 555/06 od 22.11.2006. godine, plenidbom pokretnih stvari izvršnog dužnika. Rešenjem Opštinskog suda u Kuršumliji I 352/07 od 01.08.2007. godine određeno je predloženo izvršenje. Ovo rešenje nije dostavljeno učesnicima postupka, niti je dalje preduzeta bilo koja radnja u izvršnom postupku koji se sada vodi u predmetu I 221/10 pred Osnovnim sudom u Kuršumliji.

Kod ovako utvrđenog činjeničnog stanja, Viši sud u Prokuplju je utvrdio da je povređeno pravo predlagača na suđenje u razumnom roku i odredio je primerenu novčanu naknadu, a odbio je zahtev za novčanu naknadu preko određenog do traženog iznosa.

Vrhovni kasacioni sud nalazi da je Viši sud u Prokuplju pravilno odlučio o pravu na naknadu za povredu prava na suđenje u razumnom roku.

Naime, prema članu 32. stav 1. Ustava Republike Srbije svako ima pravo da nezavisan, nepristrasan i zakonom već ustanovljen sud, pravično i u razumnom roku, javno raspravi i odluči o njegovim pravima i obavezama, osnovanosti sumnje koja je bila razlog za pokretanje postupka, kao i o optužbama protiv njega, a na osnovu člana 8b stav 1. Zakona o uređenju sudova, sud može odrediti primerenu naknadu za povredu prava na suđenje u razumnom roku i odrediti rok u kome će niži sud okončati postupak u kome je učinjena povreda prava, ako utvrdi da je zahtev podnosioca osnovan.

U konkretnom slučaju predlagač je tražila novčanu naknadu od 250.000,00 dinara, a Viši sud u Prokuplju je odredio naknadu za povredu prava na suđenje u razumnom roku od 30.000,00 dinara, dok je odbijen zahtev za 220.000,00 dinara.

Po oceni Vrhovnog kasacionog suda, žalbom se neosnovano pobija odluka o naknadi za povredu prava na suđenje u razumnom roku, jer je pravna priroda ove naknade, koju sud može, ali ne mora odrediti, satisfakcija za učinjenu povredu prava, a ne naknada štete zbog povrede nekog ličnog ili imovinskog prava. Kada sud utvrdi da je stranci u sudskom postupku povređeno pravo na suđenje u razumnom roku, primarni cilj postupka zaštite tog prava je da se sudski postupak završi, a kada se odredi i naknada za povredu ovog prava, njena visina se određuje na osnovu okolnosti konkretnog slučaja (trajanje postupka u kom je utvrđena povreda, složenost predmeta, postupanje suda i podnosioca zahteva i značaj spora za njega).

S obzirom na navedeno, pravilno je Viši sud u Prokuplju primenio materijalno pravo, kada je odredio visinu naknade za povredu prava na suđenje u razumnom roku. Neosnovano se žalbom ukazuje da visina naknade nije pravilno odmerena, zato što je pravilno ocenjeno da postupak traje od 30.07.2007. godine i da nije bilo preduzetih procesnih radnji od suda, ali ni od predlagača do podnošenja ovog zahteva, tako da ove okolnosti i ukupno trajanje postupka opravdavaju zaključak suda o adekvatnosti visine naknade nastaloj povredi prava.

Osim navedenog, Vrhovni kasacioni sud je našao da je pravilno odlučeno i o troškovima postupka. Predlagač ima pravo na naknadu troškova postupka primenom člana 154. stav 1. ZPP, koji su mu priznati za sastav zahteva - 6.000,00 dinara, koji je sačinio advokat, primenom tarifnog broja 13. Tarife o nagradama i naknadama za rad advokata („Službeni glasnik RS“ broj 121/12), s obzirom da je predlog za zaštitu prava na suđenje u razumnom roku akt pritužbenog karaktera, koji nije strogo formalan, zbog čega ne pripadaju troškovi u većem iznosu.

Na osnovu iznetog, primenom člana 401. tačka 2. Zakona o parničnom postupku, Vrhovni kasacioni sud je odlučio kao u izreci.

Predsednik veća – sudija

Vesna Popović,s.r.