Rev 3926/2022 3.1.4.18.1; zaštita od nasilja u porodici - mere zaštite

Republika Srbija
VRHOVNI KASACIONI SUD
Rev 3926/2022
26.05.2022. godina
Beograd

U IME NARODA

Vrhovni kasacioni sud, u veću sastavljenom od sudija: Branislava Bosiljkovića, predsednika veća, Branke Dražić i Danijele Nikolić, članova veća, u parnici tužilje AA iz ..., sa boravištem u ..., čiji je punomoćnik Miloš Garić advokat iz ..., protiv tuženog BB iz ..., čiji su punomoćnici Mladen Simić advokat iz ... i Nikola Jasika advokat iz ..., radi zaštite od nasilja u porodici, odlučujući o reviziji tuženog izjavljenoj protiv presude Apelacionog suda u Novom Sadu Gž2 558/21 od 28.12.2021. godine, u sednici veća održanoj dana 26.05.2022. godine, doneo je

P R E S U D U

ODBIJA SE kao neosnovana revizija tuženog izjavljena protiv presude Apelacionog suda u Novom Sadu Gž2 558/21 od 28.12.2021. godine.

O b r a z l o ž e nj e

Presudom Osnovnog suda u Staroj Pazovi - Sudska jedinica u Inđiji P2 25/21 od 29.09.2021. godine, stavom prvim izreke, usvojen je tužbeni zahtev i prema tuženom određene mere zaštite nasilja u porodici tako što mu je zabranjeno približavanje kući tužilje, njenoj vikendici u ... i kući u ... u ulici ... broj .., odnosno bilo kom objektu stanovanja tužilje na udaljenost manju od 100m, približavanje tužilji na udaljenost manju od 100m i zabranjeno mu dalje uznemiravanje tužilje. Stavom drugim i trećim izreke odlučeno je da određene mere zaštite od nasilja u porodici mogu trajati najduže godinu dana, računajući od dana donošenja presude, i da žalba protiv ove presude ne zadržava njeno izvršenje. Stavom četvrtim izreke, obavezan je tuženi da na ime troškova parničnog postupka isplati tužilji iznos od 94.000,00 dinara.

Presudom Apelacionog suda u Novom Sadu Gž2 558/21 od 28.12.2021. godine, stavom prvim izreke, žalbe tuženog su odbijene i potvrđena presuda Osnovnog suda u Staroj Pazovi - Sudska jedinica u Inđiji P2 25/21 od 29.09.2021. godine. Stavom drugim izreke, odbijen je zahtev tuženog za naknadu troškova žalbenog postupka.

Protiv pravnosnažne presude donete u drugom stepenu tuženi je blagovremeno izjavio reviziju zbog bitnih povreda odredaba parničnog postupka i pogrešne primene materijalnog prava.

Odlučujući o izjavljenoj reviziji, na osnovu člana 403. stav 2. tačka 1. i člana 408. ZPP u vezi sa članom 208. Porodičnog zakona, Vrhovni kasacioni sud je našao da revizija tuženog nije osnovana.

U sprovedenom postupku nije učinjena bitna povreda odredaba parničnog postupka iz člana 374. stav 2. tačka 2. ZPP, na koju revizijski sud pazi po službenoj dužnosti. Bitne povrede odredaba parničnog postupka iz tačaka 7. i 12. stava 2. navedenog člana, na koje se ukazuje revizijom, nisu zakonski razlozi za ovaj pravni lek (član 407. stav 1. tačka 2. ZPP). Prekoračenje tužbenog zahteva je revizijski razlog samo ako je isto učinjeno u postupku pred drugostepenim sudom (član 407. stav 1. tačka 4. ZPP), što u ovom sporu nije slučaj. Revizijski navodi o bitnim povredama odredaba parničnog postupka vezanim za dokazivanje i ocenu dokaza nisu osnovani, zbog čega po oceni revizijskog suda u postupku pred drugostepenim sudom nije učinjena ni bitna povreda odredaba parničnog postupka iz člana 374. stav 1. ZPP.

Prema utvrđenom činjeničnom stanju, stranke su bile u emotivnoj vezi od sredine 2019. godine, što je bio razlog prestanka tužiljinog braka razvodom koji je usledio krajem te godine. Tužilja se po prestanku braka preselila u kuću u mestu ..., u kojoj ju je tuženi povremeno posećivao. Obe stranke su tokom vremena počele da ispoljavaju međusobnu ljubomoru. Tuženi je u martu 2020. godine došao u tužiljinu kuću i želeo da sa njom ima intimni odnos, što je ona odbila jer je tuženi tada bio u alkoholisanom stanju. Zbog toga je tuženi ispoljio nasilje tako što je tužilju bacio na fotelju, udarao, šamarao i srušio na pod, preteći da će je išutirati. Ovaj događaj tužilja nije prijavila policiji. Tokom leta iste godine između stranaka je više puta dolazilo do verbalnih rasprava i svađa. Prilikom jedne takve rasprave tuženi je i fizički napao tužilju tako što ju je rukama hvatao za vrat, stezao za ruke i tresao. Ovaj događaj tužilja je prijavila policiji koja je 30.07.2020. godine izdala naređenje kojim je tuženom izrečena hitna mera privremene zabrane da kontaktira tužilju i prilazi joj u trajanju od 48 sati. Sudskom odlukom (protiv koje tuženi nije izjavio žalbu) trajanje ove hitne mere produženo je na 30 dana. Tužilja je tada podnela i tužbu za zaštitu od nasilja u porodici koju je povukla pošto je tuženi obećao da je više neće uznemiravati. Nakon ovih događaja stranke su nastavile svoju emotivnu vezu, ali je između njih i dalje dolazilo do rasprava. Tužilja je u određenim slučajevima odbijala da tuženog pusti u kuću, a njegovo insistiranje na intimnim odnosima, čak i kada je bila bolesna, doživljavala je kao omalovažavanje. Tuženi je u tužiljinu kuću došao u popodnevnim časovima 31.12.2020. godine i oni su u toj kući zajedno dočekali Novu godinu. U popodnevnim časovima sledećeg dana stranke su, uz obostranu saglasnost, imali intimne odnose tokom kojih je tuženi postao nasilan i agresivan i nije se obazirao na tužiljine zahteve da odnos prekine. Tuženi je kuću tužilje napustio tek na insistiranje tužiljinog poznanika koji je došao na njen poziv. Tužilja je povodom tog događaja podnela prijavu policiji, pa je 02.01.2021. godine doneto naređenje kojim je tuženom zabranjeno da u narednih 48 sati kontaktira sa tužiljom i da joj prilazi. Sudskom odlukom ova mera produžena je na period od 30 dana. Po žalbi tuženog drugostepeni sud je odbio predlog Osnovnog javnog tužilaštva Stara Pazova za produženje hitne mere. Tokom emotivne veze i tužilja je u nastupu ljubomore, usled sumnje da tuženi održava veze i sa drugim ženama, nanosila štetu tuženom (razbila prozore na njegovom automobilu, oštetila mobilni telefon i slično), ali on tim povodom nije tražio zaštitu od nasilja u porodici.

Na ovako utvrđeno činjenično stanje, nižestepeni sudovi su u ovom sporu pravilno primenili materijalno pravo.

Odredbom člana 197. stav 1. Porodičnog zakona propisano je da je nasilje u porodici, u smislu tog zakona, ponašanje kojim jedan član porodice ugrožava telesni integritet, duševno zdravlje ili spokojstvo drugog člana porodice. Prema stavu 3. navedenog člana, članovima porodice u smislu stava 1. tog člana smatraju se i lica koja su međusobno bila ili su još uvek u emotivnoj ili seksualnoj vezi.

Ceneći sve okolnosti slučaja (ne samo događaj od 31.12.2020. godine i 01.01.2021. godine) nižestepeni sudovi su, pokazujući nulti stepen tolerancije na nasilje u porodici, izveli pravilan zaključak da je postupcima tuženog ugrožen telesni integritete i spokojstvo tužilje. Izrečene mere zaštite, predviđene članom 198. stav 2. tačke 4. i 5. Porodičnog zakona, pružaju adekvatnu zaštitu tužilji u određenom vremenskom periodu, čije trajanje pruža mogućnost strankama da razreše svoj odnos u kojem se nalaze.

Nisu osnovani navodi revizije o pogrešnoj primeni materijalnog prava. Revident prevashodno osporava utvrđeno činjenično stanje i ukazuje na nejednak odnos nižestepenih sudova prema strankama. Po oceni Vrhovnog kasacionog suda, neuverljivo deluju navodi tuženog o „montiranom procesu“, pokrenutom sa namerom da se omalovaži njegov ugled kao advokata, kao i navodi da je ova parnica posledica tužiljine patološke ljubomore (veštačenjem od 19.03.2021. godine ustanovljeno je da kod tužilje nisu uočeni elementi patološke ljubomore) i sredstvo da bude prisiljen da sa njom ostane u vezi koja mu više ne odgovara. Takođe, nisu prihvatljivi ni navodi revidenta da u ovom slučaju ne postoji jasan odnos žrtve i nasilnika, imajući u vidu i tužiljine postupke prema njemu, jer je očigledno da tuženi sebe ne doživljava kao žrtvu u ovom odnosu. Da je tako, da se smatra ugroženim (fizički ili psihički) pokrenuo bi postupak za zaštitu od nasilja.

Iz navedenih razloga, na osnovu člana 414. stav 1. ZPP, odlučeno je kao u izreci.

Predsednik veća - sudija

Branislav Bosiljković, s.r.

Za tačnost otpravka

Upravitelj pisarnice

Marina Antonić