Uzp 401/2019 4 1 2 7 1 zahtev za preispitianje sudske odluke

Republika Srbija
VRHOVNI KASACIONI SUD
Uzp 401/2019
07.02.2020. godina
Beograd

U IME NARODA

Vrhovni kasacioni sud, u veću sastavljenom od sudija: Katarine Manojlović Andrić, predsednika veća, Gordane Džakula i Biserke Živanović, članova veća, sa savetnikom Vesnom Mraković, kao zapisničarem, odlučujući o zahtevu AA, advokata iz ..., za preispitivanje sudske odluke – presude Upravnog suda 12 U 8702/19 od 07.11.2019. godine, uz učešće Javne medijske ustanove – Radio televizije Srbije iz Beograda, Takovska 10, kao protivnom strankom, u predmetu oslobađanja plaćanja takse, u nejavnoj sednici veća, održanoj dana 07.02.2020. godine, doneo je

P R E S U D U

Zahtev se ODBIJA.

O b r a z l o ž e nj e

Pobijanom presudom odbijena je tužba podnosioca zahteva podneta protiv rešenja Javne medijske ustanove ''Radio televizija Srbije'' iz Beograda broj .. od 10.05.2019. godine, kojim je odbijen zahtev tužioca, korisnika merila električne energije po ED brojevima .. i .., za oslobađanje obaveze plaćanja takse za javni medijski servis.

U zahtevu za preispitivanje pobijane presude, podnetom zbog nepravilne primene zakona, povrede pravila postupka i nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja, podnosilac ističe da ispunjava uslove iz odredbe člana 42. stav 1. tačka 6. Zakona o javnim medijskim servisima za oslobađanje obaveze plaćanja takse za javni medijski servis. Ne spori da na mernom mestu u ... ima potrošnje električne energije, ali smatra da to ne znači da je svako ko je potrošač električne energije istovremeno i obveznik plaćanja takse za javni medijski servis. Navodi da je Zakon o javnim medijskim servisima u suprotnosti sa Ustavom Republike Srbije, jer svi korisnici električne energije ne mogu da budu i obveznici plaćanja takse za javni medijski servis. Ukazuje na to da u njegovoj kući u ... nema televizora, pa nema ni osnova za plaćanje takse za javni medijski servis. Predlaže da sud zahtev uvaži, pobijanu presudu ukine i predmet vrati Upravnom sudu na ponovno odlučivanje.

Protivna stranka, u odgovoru na zahtev, predlaže da sud isti odbije.

Postupajući po podnetom zahtevu i ispitujući pobijanu presudu u granicama zahteva, a u smislu člana 54. Zakona o upravnim sporovima (''Službeni glasnik RS'' 111/09), Vrhovni kasacioni sud je našao:

Zahtev je neosnovan.

Prema razlozima obrazloženja pobijane presude, pravilno je, po oceni Upravnog suda, osporenim rešenjem odbijen zahtev tužioca za oslobađanje obaveze plaćanja takse za javni medijski servis, jer je uvidom u račune za električnu energiju koji su dostavljeni uz podneti zahtev za oslobađanje plaćanja takse evidentirana potrošnja električne energije, a što se ni navodima tužbe ne spori.

Ocenjujući zakonitost pobijane presude, Vrhovni kasacioni sud nalazi da je presuda doneta bez povreda pravila postupka na koje se ukazuje zahtevom. Pobijanom presudom ocenjena su sva pitanja i okolnosti koje su mogle da budu od uticaja na zakonitost osporenog rešenja, a obrazloženje presude sadrži jasne, određene i pravilne razloge kojima se sud rukovodio pri oceni zakonitosti osporenog rešenja.

Odredbom člana 42. stav 1. tačka 6) Zakona o javnim medijskim servisima (''Službeni glasnik RS'' br. 83/14... 108/16) je propisano da se obaveze plaćanja takse oslobađa fizičko lice korisnik više merila električne energije za merilo električne energije u stambenoj jedinici, odnosno poslovnom prostoru, koji se ne koristi, a da potrebna dokumentacija za lice iz stava 1. tačka 6) ovog člana jeste dokaz o vlasništvu na nepokretnosti, dokaz da niko ne koristi objekat i dokaz o potrošnji električne energije (stav 9).

Imajući u vidu citiranu zakonsku odredbu, te činjenicu da je u upravnom postupku utvrđeno da na mernom mestu u ... ima potrošnje električne energije na brojilu ED broj .., što podnosilac u zahtevu i potvrđuje, pravilno je, i po oceni Vrhovnog kasacionog suda, Upravni sud odbio tužbu tužioca protiv osporenog rešenja, nalazeći da ispunjenost uslova da je tužilac potrošač električne energije znači da je on i obveznik plaćanja takse za javni medijski servis u skladu sa citiranom odredbom člana 42. stav 1. tačka 6) Zakona o javnim medijskim servisima, pa su suprotni navodi zahteva neosnovani.

Povodom navoda podnosioca zahteva da je Zakon o javnim medijskim servisima u suprotnosti s Ustavom jer svi korisnici električne energije ne mogu da budu i obveznici plaćanja takse za javni medijski servis, posebno ako nemaju televizor, Vrhovni kasacioni sud ističe da je Ustavni sud Rešenjem I Uz-165/2016 od 21. decembra 2017. godine odbacio inicijative za ocenu ustavnosti odredaba čl. 35. do 38. i člana 42. Zakona o javnim medijskim servisima. U Rešenju Ustavnog suda, pored ostalog, piše: ''da obveznik plaćanja takse za javni medijski servis kome nije obezbeđena (tehnička) mogućnost (odgovarajućeg) prijema programa koji su od javnog interesa, nije dužan da plaća tu taksu, kao Zakonom utvrđenu naknadu za mogućnost korišćenja programa javnog medijskog servisa koji su od javnog interesa, te da u sudskom postupku, saglasno opštim pravilima obligacionog prava, može da ostvari zaštitu za slučaj neosnovanog ustanovljenja potraživanja po ovom osnovu. Međutim, navedeno se ne može odnositi i na ona lica kojima je obezbeđena mogućnost prijema programa javnih medijskih servisa, ali oni tu mogućnost ne žele da koriste, jer je Zakonom o medijskim servisima utvrđena obaveza plaćanja takse za mogućnost korišćenja javnog medijskog servisa koji su od javnog interesa, bez obzira da li lice tu mogućnost koristi ili ne.'' Dakle, javni medijski servis nisu dužni da plaćaju oni vlasnici TV prijemnika kojima nisu obezbeđene tehničke mogućnosti za prijem programa javnog medijskog servisa, a ne ona lica koja u svome stambenom ili poslovnom prostoru nemaju TV prijemnik kao što je podnosilac zahteva.

Nalazeći da ostali navodi zahteva nisu od uticaja na drugačije odlučivanje o zakonitosti pobijane presude, Vrhovni kasacioni sud je, na osnovu člana 55. stav 1. Zakona o upravnim sporovima, odlučio kao u dispozitivu presude.

   PRESUĐENO U VRHOVNOM KASACIONOM SUDU

    dana 07.02.2020.godine, Uzp 401/2019

Zapisničar,                                                                                                                                            Predsednik veća – sudija,

Vesna Mraković,s.r.                                                                                                                              Katarina Manojlović Andrić,s.r.

Za tačnost otpravka

Upravitelj pisarnice

Marina Antonić